28 Aralık 2009 Pazartesi

ALTERNATİF YILBAŞI SOFRASI - KAHVALTI

yılbaşı süsü

Bundan tam 9 sene önce Selanik'te yaşadığım bir yılbaşı dönemi beni çok etkilemişti. Aslında yılbaşı oluşunun da ötesinde, süslenen evlerdeki değişim, mutluluk ve heyecan o kadar içimi ısıtmıştı ki bir gün evlendiğimde ve kendi evim olduğunda bu büyülü atmosferi kendi evime de yansıtmanın hayalini kurmuştum.

yılbaşı süsüÖzellikle evde yarattığı cıvıl cıvıl değişim nedeniyle, kendi adetlerimizden biri olmasa dahi yılbaşı hazırlıkları ve dekorasyonunu ayrı bir keyif alarak yapıyorum. Zaten maksat hayata bir renk katmak, bir farklılık yaşamaksa nerede ve kim olduğumuzun çok da önemi yok bence.

yılbaşı süsü

Evde yarattığım bu ambians nedeniyle bizim meşhur Altın Kızlar toplantılarının her sene sonuncusunu bizim evde yapmak, son 5 senede artık adet haline geldi.Biz bu adeti yine bozmadık ama bu sefer alternatif bir yılbaşı kutlaması haline getirdik, kahvaltı sofrasıyla.

kahvaltı sofrası


Kahvaltı deyip geçmeyeceğimi bildikleri için beklentilerinin yüksek olduğunu az çok tahmin edebiliyordum :) Ama yine de onları şaşırtmam gerekiyordu, sanırım bu sefer de şaşırtmayı başarabildim :) Salona her girenin yüzündeki sevincini görmek dahi beni o kadar mutlu ediyor ki, tüm yorgunluğum uçup gidiyor diyebilirim.

Yılbaşı gecesi hazırlayacağım sofrada konsept olarak kırmızıyı baz aldığım için bu soframda farklı bir sunum hayal ettim. Severek kullandığım horozlu :) kahvaltı tabaklarımı kullanmaya kıldım. Peki masa örtüsü? Çekmecedeki alternatiflerden birini değerlendirecektim , ta ki Porland'da bu içime büyük coşku veren masaörtüsüne rastlayana kadar :) Tam istediğim gibi bir hava oluştu sonuç olarak sofrada, cıvıl cıvıl ,rengarek, mutluluk saçan :) 2010 için tüm dileklerimi yansıtan..

sofra düzeni

Lösemili çocuklara destek amaçlı hizmetlerini sürdüren Theodora Vakfı'nın şirketimizde kurduğu kermesten satın aldığım minik magnet çerçevelere konuklarımın resimlerini koyarak, hem oturma kartı hem de minik hatıra hediyeler oluşturmuş oldum. Yani bir taşla üç kuş :)

peynir tabagı

Kahvaltı Menümüzde;

  • Peynir, zeytin çeşitleri
  • Şarküteri tabağı
  • Annemin yaptığı ayva & şeftali reçellerireçel sunumu
  • Actifry'da kızarttığım kırmızı ve yeşil biberler (Yılbaşı renklerine çok yakıştı)
  • Çeşnili tereyağ
  • Kuru kayısı & ceviz
  • Peynirli Omlet

peynirli omlet

  • Ev yapımı Çavdar Ekmeği
  • Çıtır Sosis Buketi

sosis buketi

ve tatlı olarak ..

  • Yılbaşı kurabiyeleri

yeniyıl kurabiyesi


Bir yılın daha sonuna geldiğimiz bu günlerde size Yemekbahane aracılığıyla 2009'dan daha güzel, daha umut dolu bir yıl diliyorum. Yaşayacağınız her yeni gün bir öncekini aratmayacak kadar güzel geçsin...

Afiyetle,

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails