5 Nisan 2007 Perşembe

FENER TUTKUSU

Image Hosted by ImageShack.us


Bir erkek için pasta yapıyorsanız önce takımını sorgulamak en iyi alternatifmiş.Ee.. bir de çok yakınen tanımıyorsanız bu en iyi çözümmüş diyebilirim.

Bu pastayı geçen gün yaptığım gibi geniş zamanlarda yapma fırsatım malesef olmadı..Ondan mıdır nedir, sanki bir önceki daha başarılı gelmişti bana şeker hamuru kaplama ve modelleme anlamında.Ama olsun yine de herbiri bir tecrübe oluyor benim için.Daha gitmem gereken çok yol var pasta konusunda.İnanılmaz keyif alıyorum bunu söylemem gerek.İşten eve saat kaçta dönersem döneyim mutfağıma girip önlüğümü takmak beni çok mutlu ediyor.Anneme geçen gün benim işim bu olmalıymış bile dedim itiraf ediyorum.

Fener Tutkusu'nun pandispanyasını Çikolatalı Muzlu Pasta tarifindeki gibi uyguladım. Bu kek inanılmaz güzel bir kek oluyor. Kendinden hafif ıslak , yumuşacık, pasta yapmaya çok elverişli bir tarif. Ben bu sefer içerisine bir paket de Finesse Bourbon aroması ilave ettim, nefis bir tat verdi.

Keki pişirip, bir gece streç filme sarılmış halde beklettim.

Kekin arasına çikoltalı fındık aromalı Cremole sürdüm. Ben, paketin üzerindeki tarife göre yapmadım, sadece 2 bardak süt ile çırptım, böylelikle daha koyu bir kıvam elde ediliyor.
Cremole'nin üzerine ince muz dilimleri dizdim ve kekin diğer yarısını üzerine kapatıp, yine çikolata ganaj ile tüm pastayı sıvadım.

(Çikolata ganaj, 200 gr krema , 240 gr eritilmiş çikolata)

Şeker hamuru ile süslemeyi tamamladım.

Sevgiyle kalın !
Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails