14 Nisan 2007 Cumartesi

KURABİYE ÜZERİNE

Image Hosted by ImageShack.usHele bir dönün şöyle bir çocukluğunuza ...

Annenizin mutfağından gelen mis gibi bir koku...
Pişmesi için telaşlandığınızı hatırlayın. Fırından çıktığında, annenizin "daha SICAK! azıcık bekle" demesine rağmen sabırsızlıkla, o itinayla sıra sıra tepsiye dizilmiş fırın tepsisine bakışınızı.
Sizi bilmem ama ben kurabiye çok severim.Ben çocukken TV'de bir programda yanlış hatırlamıyorsam Susam Sokağı'ydı orada Kurabiye Canavarı diye bir karakter vardı.Çok gülerdim ona , nasıl da kurabiyeye tutkundu zavallıcık :)
Annelerimizin sadece avucunun içerisinde yuvarlayıp sırayla dizdiği hafiften irice kurabiyelerin yerini tutmaz tabii ama artık kurabiyeler neredeyse bir sanat unsuru haline geldi.
Renklendirip farklı farklı şekiller verdiğimiz kurabiyeleri, bebek doğumlarında, doğum günlerinde , nikahlarda dahi bir mesaj için kullanır olduk..Yani kurabiye kendini aştı , önce göze sonra damağa hitap eder konuma geldi..Tıpkı tüm diğer ikramlar gibi.
Daha önce royal icingle bir kaç deneme yapmıştım, pek başarılı bulmadım kendimi açıkça söylemem gerek, daha çok çalışmam lazım.
Hamuru direk renklendirme konusu ise severek yaptığım bir şey. Kendimi çocukların oyun hamuru ile oynuyormuşum gibi hissediyorum.

Image Hosted by ImageShack.us


Merak ettiğim bir kaç yöntem daha var.Bunlardan biri şeker hamuru ile kaplama yöntemi.Onu da en kısa zamanda deneyeceğim.Ama bir yöntem vardı ki merak ettiğim; ekipman eksikliğinden ötürü uygulayamıyordum.Bu problemi ortadan kaldırmak için Pasta Malzemeleri sitesinden alışverişimi yaptım ve kendime yenilebilir gıda kalemi ve kurabiye şablonu aldım. Ayrıca bir de ev şeklinde bir kurabiye kalıbı edindim, değişiklik olsun diye :)

Siparişlerim iki gün içerisinde elime ulaşınca dün şirketten döndüğümde kendimi direk mutfağa atıverdim.Hemen bir tepsi kurabiye pişirdim.Soğumalarını beklemek bir işkenceydi :)

Image Hosted by ImageShack.usSoğur soğumaz kalemlerimi aldım elime ve başladım şekillendirmeye ... İşte sonuç...

Daha güzeli olabilir tabii ama ben yaparken çok keyif aldım ..Engin de yerken :)

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails