17 Mayıs 2010 Pazartesi

BEYPAZARI - 1

Geçtiğimiz hafta benim için bir hayli yoğun gündemi olan bir haftaydı.8 Mayıs evlilik yıldönümümüz olduğu için kısa bir seyahat planı yaptık bu sene için; rotayı Beypazarı olarak belirledik.
İstanbul'dan yaklaşık 340 km uzakta Ankara'nın sevimli bir ilçesi, Beypazarı. Yolunuz daha önce düşmüş müydü bilmem ama, eğer haftasonu ufak bir kaçamak yapmak isterseniz bu sevimli beldeyi muhakkak ziyaret etmenizi öneririm. Birçok tur firması buraya gezi düzenliyor ancak siz şahsi araçlarınızla gitmeyi planlarsanız baştan uyarmam gerek ki malesef yolu pek güzel değil. Beypazarı'na İstanbul'dan Akyazı çıkışına kadar TEM otoyolundan gidiliyor. Sonrasında, eski Ankara yolundan devam ediliyor. Yolun bazı yerleri bir hayli bozuk ya da virajlı ama doğa, ekili tarlaların ihtişamı yolun bozuk oluşunu unutturacak şekilde güzel.

Beypazarı'nda ne yapılır? sorusuna cevap veriyorum...
Bol bol yenilir :) Peki ne ???
Beypazarı'nın sarması o kadar meşhur ki sokaklar size yaprak sarma ikram eden bayanlarla dolu.Hepsi birbirinden lezzetli ve incecik sarılmış yaprak sarmalarını kimseyi kırmayayım diye yemeye başlayınca, bir daha bir restauranta gidip karnınızı doyurmaya gerek kalmıyor :)
Durun daha bitmedi...
80 kat baklavasını tatmadan sakın dönmeyin..Çeşitli versiyonları ile Beypazarı'nın baklavası bir harika.
Beypazarı Türkiye'nin havuç rezervinin %60'ını sağlıyormuş, o nedenle beldede bolbol havuç lokumu, havuç suyu, havuçlu ekmek gibi çeşitlere de rastlıyorsunuz. Şimdi neden Beypazarı'nda ne yapılır sorusuna cevaben , yemek yenilir dediğimi anladınız mı :)
Daha bitmedi.. Her yerde tarhana, erişte, çeşitli sebze ve meyve kuruları satılıyor, gözlemeci-bazlamacılar siz tokken bile sizi sizden almaya yetiyor...
Ve tabii ki bir çoğunuzun bildiği BEYPAZARI KURUSU.. Bir şehir tereyağ kokar mı? Kokar... Heryer buram buram tereyağ kokusu ile bütünleşmiş Beypazarı kurusu imalatı yapan fırın doluysa kokar..
Beypazarı'nda başka ne yenir?
Muhakkak kıymalı tarhana çorbası içilmeli, meşhur Beypazarı Güveci yenmeden dönülmemeli..
"Peki Müge sadece Beypazarında yedin mi?" dediğinizi duyar gibiyim :) Yok tabii ki biraz da gezdim :) Ama onları sonra anlatacağım..
Yemenin dışında bol bol fotoğraf çektim..Birkaç kare ekliyorum ve şimdilik ayrılıyorum.. Bir sonraki yazımda "nerede kalınır", "nereleri gezilir" bilgileri ile devam ediyor olacağım ...

Beypazarı 80 kat baklava

Beypazarı Sarması


Beypazarı Kadını

Beypazarı Kahve


Beypazarı Yaşayan Müze

Afiyetle & sağlıkla,
Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails